شارژ کارتریج

شارژ کارتریج

انجام شارژ کارتریج به عنوان یک مخزن کاربردی برای قرارگیری تونر یا جوهر، رابطه مستقیم با کاربری هرچه بهتر از دستگاه پرینتر دارد. مدیریت درست و رسیدگی به این قطعه، بسیار مهم است. در این مقاله، شما کاربران وب‌سایت hp-iranco.com به طور تخصصی با هر آنچه که باید درباره شارژ کردن کارتریج بدانید، آشنا خواهید شد. پس مثل همیشه ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

آشنایی با اهمیت شارژ کارتریج

از مهمترین قطعات پرینتر کارتریج است. حتما شما به عنوان یکی از کاربران دستگاه پرینتر که در محل کار و یا منزل از آن استفاده می‌کنید، به نحوه تغییر و کاهش کیفیت در چاپ توجه کرده‌اید. باید بدانید که این موضوع در بیشتر مواقع به شارژ کارتریج مربوط است.

آشنایی با انواع و آموزش نحوه شارژ کردن کارتریج و تاثیرات آن بر روی عملکرد پرینتر، می‌تواند شما را در مسیر مدیریت درست این قطعه مهم کمک کند.

شارژ کارتریج

چه اطلاعاتی درباره شارژ کارتریج مهم است؟

عملکرد پرینتر، به سلامت و کاربری درست کارتریج وابسته است. شارژ کارتریج  لازم است که در زمان‌های مشخص انجام شود. البته در قدیم شرایط شارژ برای کارتریج وجود نداشت، به همین خاطر پس از اتمام جوهر پرینتر، این قطعه باید توسط کاربران تعویض می‌شد.

اما امروزه به دلیل پیشرفت در تکنولوژی محصولات دیجیتالی، کارتریج‌ها قابل شارژ هستند. به همین منظور دیگر لازم نیست آنها را پس از اتمام جوهر یا تونر تعویض کرد.

نکته بسیار مهم درباره شارژ کردن کارتریج که باید به آن توجه داشته باشید این است که، بدون داشتن اطلاعات فنی به هیچ عنوان نسبت به تعویض و یا شاژر آن اقدام نکنید. سیستم این قطعه تخصصی است و باید توسط افراد متخصص شارژ شود. اگر در روند شارژ کارتریج اشتباهی صورت پذیرد، می‌تواند به دیگر قطعات پرینتر آسیب جدی وارد شود.

انواع کارتریج و آشنایی با تفاوت‌ بین آنها

در بازار محصولات دیجیتالی این قطعه مهم در دو نوع ارائه می‌شود، کارتریج پرینتر لیزری و کارتریج پرینتر جوهر افشان. در این تاپیک، به شرح هر کدام از این دو نوع می‌پردازیم.

تفاوت در عملکرد پرینتر لیزری و جوهری

در پرینترهای لیزری از کارتریج تونری یا لیزری استفاده می‌شود. به همین خاطر ثبت اطلاعات بر روی کاغذ به واسطه تونر که از پودر (پلی استر) تشکیل شده است، انجام می‌پذیرد. اما در پرینترهای جوهری، از کارتریج حاوی جوهر استفاده می‌شود. به همین خاطر ثبت اطلاعات بر روی کاغذ با استفاده از جوهر داخل کاتریج است.

کیفیت عملکرد در کارتریج جوهر افشان

این نوع از کارتریج برای پرینترهای جوهر افشان مناسب است. محتوای داخل آن به شکل مایع است و می‌تواند در رنگ‌های آبی، قرمز، زرد و یا مشکی، رنگ پرینتر را تامین کند. این در حالی است که در سال‌های قبل برای پرینترهای جوهر افشان، کارتریج در سه رنگ اصلی و متصل به‌هم در بازار ارائه می‌شد. با این حال اگر یکی از رنگ‌ها به اتمام می‌رسید، کاربر ملزم به تعویض کامل کارتریج بود.

اما خوشبختانه سیستم پرینتر‌های جدید به این صورت است که هر کدام از کارتریج‌ها، از جایگاه مشخصی برخوردار بوده و در صورت اتمام هر کدام از رنگ‌ها، نیازی به تعویض کامل قطعه نیست.

نکته: به دلیل داشتن شرایط خاص در کارتریج‌های جوهر افشان، بهتر است در زمان اتمام جوهر آن را جدا کرده و کاتریج جدید را جایگزین کنید.

چرا که ممکن است کارتریج خریداری شده، از جوهر مرغوبی برخوردار نباشد و آسیب جدی به پرینتر شما وارد کند.

از طرف دیگر در پرینترهای جوهر افشان، نازل کارتریج بسیار حساس است. به همین خاطر اگر به تعویض کارتریج مسلط نباشید، احتمال صدمه دیدن نازل زیاد است. در صورت بروز صدمه در نازل، پاشیدن جوهر به خوبی انجام نخواهد شد و به سخت‌افزار پرینتر آسیب‌ وارد می‌شود.

شارژ کارتریج پرینتر در نوع جوهر افشان، از فرایند حساس و در عین حال آسانی برخوردار است. به همین منظور پس از تهیه رنگ اصلی به وسیله یک سرنگ، جوهر را از طریق روزنه‌های مخصوصی که بر روی کارتریج تعبیه شده است، به مخزن تزریق نمایید.

شارژ کارتریج

کیفیت عملکرد در کارتریج پرینتر لیزری

محفظه کارتریج لیزری از پودری به نام تونر تشکیل شده است. پرینترهای لیزری به دو نوع سیاه و سفید و رنگی تقسیم می‌شوند، کارتریج پرینتر سیاه و سفید لیزری به حالت تک رنگ یا مونوکروم است.

اما برای پرینترهای لیزری، از چهار کارتریج لیزری استفاده می‌شود. هر کدام از آن‌ها متشکل از تونر‌هایی به رنگ‌های آبی، مشکی، قرمز و زرد هستند.

برخلاف کارتریج پرینتر جوهر افشان که بهتر است به جای شارژ کردن، آن را تعویض کنید، پیشنهاد ما به شما شارژ کارتریج پرینتر لیزری است. به این خاطر که خرید و تعویض آن از قیمت بالایی برخوردار بوده و در نتیجه، شارژ آن برای شما مقرون به صرفه تر است. کاتریج تونری برخلاف کارتریج جوهر افشان، از مخزنی برای نگهداری تونر برخوردار نیست.

نکته: مانند شارژ کارتریج جوهرافشان، سیستم شارژ کارتریج لیزری نیز دقت، ظرافت و حساسیت‌های خود را دارد. اشتباه در زمان شارژ، احتمال تخریب سیستم سخت‌افزاری پرینتر و در ادامه خرابی کارتریج را به دنبال خواهد داشت.

بهترین کار این است که تعویض کارتریج در پرینتر‌های لیزری و جوهر افشان

توسط متخصصین انجام شود.

آشنایی با انواع روش‌های شارژ کردن کارتریج

کارتریج‌هایی که از چیپست‌های قفل شده برخوردار هستند را نمی‌توان شارژ کرد. این چیپست‌ها غیرقابل ریست شدن بوده و شرایط شارژ را محدود می‌کنند. برخی از مدل‌های کارتریج Brother و Epson از چیپست برخوردارند. اما اعمال شارژ در مدل‌های کاتریج HP, Canon و Lexmark راحت است.

برای کارتریج‌های بدون چیپست، عمل شارژ راحت‌ترانجام می‌شود. اما توجه داشته باشید که کوچکترین اشتباه می‌تواند ریزش جوهر را به دنبال داشته باشد که این ریزش  به پرینتر صدمه خواهد زد.

روش شارژ کارتریج کارخانه

زمانی که مخزن کارتریج خالی شود، می‌توان آن را در کارخانه مجددا شارژ نمود. در این حالت، حتی می‌توانید قطعات معیوب را تعویض کنید. این شرایط را می‌توانید برای کارتریج‌های Rebuilt یا Remanufactured  مورد استفاده قرار دهید. امروزه برخورداری از این فناوری در برخی از کشورها استفاده می‌شود. این فناوری به دلیل سازگاری خوبی که با محیط زیست دارد، از قطعات آن می‌توان بارها استفاده کرد.

شارژ کارتریج

روش شارژ کارتریج با مخزن

می‌توان این نوع شارژ کارتریج را به عنوان راحت‌ترین و کم‌ دردسر‌ترین روش معرفی کرد. در این مدل هر کدام از کارتریج‌ها به واسطه یک شلنگ به تانکر جوهر که در خارج از پرینتر است متصل خواهند شد. در ادامه، مخزن این کارتریج‌ها از جوهر پر خواهد شد.

این مدل، به عنوان اولین مدل‌های کارتریج معرفی می‌شود. این مدل از روزنه‌های مشخصی برخوردار بوده و به آنها شلنگ متصل می‌شود. شلنگ‌ها به تانکر جوهر که در بیرون پیرینتر قراردارند متصل هستند. تمامی مخزن‌های موجود در کارتریج‌ها، از چیپست Auto Reset برخوردار‌ند.

به دلیل قدیمی بودن این فناوری، بیشتر پرینتر‌های موجود در بازار با این روش شارژ سازگار نیستند.

روش شارژ کارتریج کپی

این روش با نام Compatible معروف است و قابلیت چاپ در این روش بیشتری است. قیمت در این روش از شرایط مناسبی برخوردار است. به جز مدل‌های اصلی، شرکت‌های متفاوتی نسبت به تولید این مدل از کارتریج‌ها فعالیت می‌کنند. باید توجه داشته باشید که کم بودن قیمت در این مدل از کارتریج، می‌تواند کیفیت مطلوبی را به همراه نداشته باشد.

آموزش مراحل شارژ کردن کارتریج تونری

 • در گام اول، برای شارژ کارتریج، ابزارهای مورد نیاز را تهیه کنید. دراختیار داشتن یک قیف پلاستیکی یا کاغذی، بعلاوه یک پیچ‌گوشتی چهارسو برای این کار نیاز است.
 • در گام دوم، محیط زیر کارتریج را به واسطه روزنامه و یا یک سفره از نوع یکبار مصرف، بپوشانید. یادتان باشد که بوی تونر برای سلامتی خطرناک است. پس حتما از ماسک استفاده کنید.
 • در گام سوم، ظرف متشکل از تونر را لحظاتی خوب تکان دهید. این کار را قبل از شارژ کارتریج انجام دهید. بر این اساس، مایع تونر به راحتی در مخزن کاتریج وارد خواهد شد.
 • در گام چهارم، در کناره‌های کارتریج پیچ‌هایی قرار دارد، آنها را باز کنید. حالا می‌توانید قاب کناری درام را برداشته و میله سبز و یا آبی رنگ موجود را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که تابش نور می‌تواند برای قاب درام مضر باشد. پس این نکته را رعایت کنید.
 • درگاه پنجم، می‌توانید میله مشکی رنگی که مخزن تونر هست را مشاهده کنید. قرار است این میله که وظیفه انتقال روی درام را دارد، از تونر پر شود. به همین خاطر لازم است که از روی چرخ‌دنده سفید، درام را کمی بلند کنید. این کار انتقال تونر از طریق قیف را آسان‌تر خواهد کرد.
 • در گام ششم, نوبت به پر کردن میله از تونر می‌رسد. می‌توانید تونر را در میله در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم انتقال دهید. البته کمتر از آن هم ممکن است و به کاتریج آسیبی وارد نخواهد کرد. توجه داشته باشید که بیشتر از این مقدار تونر را انتقال ندهید. چرا که احتمال سرریز شدن زیاد است.
 • در گام هفتم، بهتر است با استفاده از یک پارچه تمیز و بدون پرز، کارتریج را خوب تمیز کنید. اگر پمپ باد در نزدیکی شما است، از فاصله دور گرد و غبار موجود در کارتریج را پاکسازی کنید.
 • و در گام آخر، لازم است که درام را تعویض کنید. البته این کار را بعد از سه بار شارژ کارتریج انجام دهید. این کار می‌تواند کیفیت چاپ را بیشتر کند.

شارژ کارتریج

شارژ کردن کارتریج در چند نوبت امکان‌ پذیر است؟

به طور کلی، شارژ کارتریج را می‌توان به دو مدل دیگر نیز تقسیم کرد.

 • کارتریج اصل
 • کارتریج طرح

مدل کارتریج‌های اصلی: این مدل، توسط خود شرکت تولید کننده پرینتر ارائه می‌شود. به همسن خاطر، مدل اصل کارتریج در کنار دستگاه به شما هدیه داده خواهد شد. این مدل توانایی قابلیت شارژ تا ده نوبت را دارد.

مدل کارتریج‌های طرح: این مدل با مدل قبلی تفاوت زیادی ندارد اما طبیعتا مدل اصلی از کیفیت بیشتری برخوردار است. به دلیل اینکه تهیه این مدل با هزینه‌های کمتری همراه است، طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده است. نوبت شارژ در مدل طرح نسبت به مدل اصل کمتر است و این مهم‌ترین تفاوت بین این دو مدل است. آن را می‌توانید پنج تا نهایتا هفت نوبت شارژ کنید. البته شاید نوبت شارژ بیشتری را برای مدل طرح بتوان اجرا کرد اما، این کار به کیفیت چاپ صدمه خواهد زد.

آشنایی با هزینه شارژ کارتریج

هزینه شارژ کارتریج تنها به هزینه خرید آن و هزینه تونر منتهی نمی‌شود. چرا که شاید نیاز باشد چیپست یا درام را نیز تعویض کنید، که این می‌تواند هزینه‌های مضاعفی را به همراه داشته باشد. امکان دارد بر روی درام خش و یا خط دیده شود. یا حتی چیپست سوخته باشد. در این شرایط راهی جز تعویض آنها نیست.

اما به طور کلی شارژ کارتریج با دو نوع رنگی و مشکی در بازار ارائه می‌شود. طبیعتا، هزینه کارتریج رنگی بیشتر از مشکی است. از طرف دیگر هزینه تونر رنگی از تونر مشکی نیز بیشتر است.

آیا شارژ کردن کارتریج در کیفیت چاپ تاثیر گذار است؟

فرایند چاپ توسط تونر و یا جوهر موجود در مخزن کارتریج جوهری یا لیزری انجام می‌شود.

با استفاده از کارتریج اصلی نسبت به شارژ کارتریج، می‌توانید چاپ صفحات را در تعداد بیشتر انجام دهید. اما تجربه نشان داده که استفاده از کارتریج‌های اصلی، خطای کمتری نسبت به استفاده از کارتریج‌های شارژ شده دارد. احتمال دارد در چاپ صفحات با استفاده از کارتریج‌های شارژ شده، خطوط‌های مختلف و یا نقاط سیاه، و یا حتی ریزش جوهر را مشاهده کنید.

از آنجایی که باید تمایل به استفاده از کارتریج اصلی بیشتر باشد، اما آنچه که در حقیقت دیده می‌شود چیز دیگری است. بر این اساس، به دلیل داشتن هزینه‌های پایین‌تر، تمایل کاربران نسبت به شارژ کارتریج بیشتر بوده و تمایلی به تعویض کارتریج ندارند. این در حالی است که به همین دلیل، برخی از کمپانی‌های تولید پرینتر نسبت به خرید پرینتر به همراه مخزن جوهر روی آوردند.

اگر شما از آن جمله از کاربرانی هستید که شارژ کارتریج را نسبت به تعویض آن ترجیح می‌دهید، رعایت نکته دیگری که می‌تواند در کیفیت چاپ بسیار تاثیرگذار باشد، توجه و مدیریت زمان دقیق شارژ کارتریج است. بر این اساس، هر چه به این نکته توجه بیشتری داشته باشید در دراز مدت کاربری از دستگاه پرینتر، افزایش کیفیت چاپ و کاهش استهلاک را شاهد خواهید بود.

شارژ کارتریج

درباره چیپست کارتریج چه می‌دانید؟

استفاده از قطعه چیپست به این دلیل اهمیت دارد که می‌تواند شرایط خرید مجدد و تعویض کارتریج را به تعویق اندازد. همان‌طور که می‌دانید تعویض کارتریج، با به حد نصاب رسیدن تعداد برگه‌ها رابطه مستقیم دارد. به همین خاطر، در این شرایط ادامه کار با پرینتر ممکن نبوده و کاربر مجالی جز شارژ کارتریج ندارد. پس ناچار است که کاتریج جدیدی خریداری کرده و آن را تعویض کند.

اما با توجه به پیشرفت در فناوری و ارائه چیپست‌های جدید موجود در بازار، شرایط به نفع کاربران تغییر کرده است. بر این اساس، دیگر نیازی نیست که کارتریج را تعویض کنید. پس از مشاهده خطا در نحوه کار پرینتر، می‌توانید نسبت به خرید چیپست جدید و جایگزینی آنه با چیپست قبلی اقدام کنید.

در برخی از شرایط حتی می‌توانید دستگاه را مجددا ریست کنید. استفاده از این دو راه‌کار می‌تواند شرایط خرید مجدد کاتریج را برای شما کاهش دهد. تعویض چیپست کارتریج وقتی که تونر و یا جوهر درون محفظه کارتریج به اتمام رسیده باشد ضرورت دارد.

آشنایی با سطل آشغال کارتریج

کاتریج می‌تواند برای دستگاه پرینتر، جوهر یا تونر را به هدف چاپ تامین کند. هر کدام از کارتریج‌ها از دو مخزن تشکیل می‌شوند. مخرن اول جوهر را درون خود جای می‌دهد و مخرن کناری، محل ذخیره سازی ضایعات است. پر شدن مخزن ضایعات برابر است با اتمام جوهر یا تونر در کارتریج. این مخزن ضایعات موجود در کارتریج، همان سطل آشغال نام دارد.

اهمیت وجود سطل آشغال کارتریج

امکان دارد در زمان چاپ، خطاهایی مانند مشاهده نقاط سیاه افقی بر روی برگه و یا حتی مشاهده نقاط سیاه برای شما آزاردهنده باشد. این موضوع می‌تواند به دلیل وجود اختلالات سخت افزاری در پرینتر باشد. اما رایج‌ترین مشکل را پر شدن سطل آشغال کارتریج معرفی می‌کنیم. به همین خاطر می‌توانید با یک مدیریت دقیق و انجام سرویس منظم و دوره‌ای، شرایط تمیزی قطعات پرینتر را فراهم کرده تا مشاهده چنین خطاها و مشکلات، به کمترین حد ممکن تبدیل شود.

به طور معمول اگر فرآیند سرویس پرینتر را به خوبی انجام دهید، دلیلی برای پر شدن سطل آشغال کارتریج وجود ندارد. اما اگر با این پدیده روبرو شدید باید آن را تخلیه کنید.

به چه صورت می‌توان سطل آشغال کارتریج را تخلیه کرد؟

در مرحله اول به هدف تخلیه و تمیزی مخزن و سطل آشغال کارتریج، خاموش کردن دستگاه پرینتر است. حتما دوشاخه برق را نیز از پریز بیرون بکشید. در ادامه، قاب جلویی پرینتر را باز کنید.

در این هنگام و در مرحله دوم، شما با دو دکمه سبز رنگ مواجه خواهید شد. آن دو را فشار دهید تا موجب بازگشایی قفل جعبه شود. پس از آن، می‌توانید به راحتی جعبه تعبیه شده در دستگاه را خارج نمایید.

پس از خروج جعبه، درب آن را نیز بردارید. در این لحظه قادر خواهید بود محتویات داخل جعبه را مشاهده کرده و با احتیاط آن‌ها را به سطل زباله منتقل کنید.

نکته: برخی از کاربران تصور می‌کند که پس از تخلیه سطل آشغال کارتریج، این مخزن دیگر قابل استفاده نیست. باید بدانید که این تصور اشتباه است. وقتی مخزن از ضایعات تونر پر شود، خروج زبانه‌ای کوچکی از آن را مشاهده خواهید کرد. کاربران می‌توانند با پایین نگه داشتن آن زبان و در ادامه چرخش در چرخ دنده‌ای که در زیر آن قرار دارد، مجددا سطل آشغال کارتریج را در جای خود نصب نمایند.

شارژ کارتریج

کارتریج کدام برند‌ها در بازار محصولات دیجیتالی پرطرفدار‌ر است؟

در بازار محصولات دیجیتالی، فروش انواع پرینتر و کارتریج با برند‌های مختلف را شاهد هستید. اما در بین آنها، می‌توان به شش شارژ کارتریج برند معروف اشاره داشت که برای طرفداران و کاربران، معتبر و نام آشنا است.

کاربران می‌توانند در بازار محصولات دیجیتالی، با مراجعه به نمایندگی محصولات اچ پی، نمونه‌های کارتریج این برند را خریداری نمایند. از طرفی دیگر، انواع این محصول با کیفیت ممتاز با برند پاناسونیک نیز تولید ‌می‌شود که که می‌توانید از نمایندگی‌های پاناسونیک خریداری نمایید.

نمایندگی کانن نیز تولید انواع مختلف و کاربردی کارتریج را در کنار دیگر محصولات با کیفیت ارائه می‌دهد که مشتریان خاص خود را دارد. برندهای سامسونگ ، برادر و اپسون نیز در این زمینه محصولات مطلوبی را راهی بازار نموده‌اند.

با کاربری از این محصولات می‌توانید باهربار شارژ، تعداد زیادتری نسبت به مدا‌های دیگر بازار پرینت بگیرید.

کیفیت خروجی کار در این نوع از کارتریج‌ها، از مرتبه بالاتری برخوردار است.

مهم‌ترین فاکتور موجود در این محصولات که می‌تواند انگیزه‌زیادی را برای مشتریان ایجاد کند، داشتن قیمت‌ مقرون به صرفه است.

در کنار موارد بالا، می‌توان به نکته مهمی دیگر اشاره داشت. این محصولات از نصب بسیار بی‌دردسر ساده‌ای برخوردارند.

از همه مهم‌تر نیز باید بدانید متریال و سیستم تولید در این محصولات ، با محیط زیست سازگار بوده و دور‌ریز قطعات به طبیعت آسیب نمی‌رساند.

شارژ کارتریج

به همین منظور، در ادامه با ده محصول برتر شارژ کارتریج HP به رنگ مشکی آشنا شوید:

کارتریج hp مدل A05

این کارتریج برای شارژ می‌تواند با پرینترهای دو سری زیر سازگاری خوبی داششته باشد.

HP LaserJet P2035

HP LaserJet P2055 Printer

کارتریج hp مدل A44

این مدل قادر است با انواع پرینتر در سری‌های زیر سازگار باشد.

HP LaserJet M15

HP LaserJet Pro M16

LaserJet Pro MFP M28

HP LaserJet Pro MFP M29

کارتریج hp مدل A79

این مدل می‌تواند با سری‌ پرینتر‌های زیر سازگاری مطلوبی داشته باشد.

HP LaserJet Pro M12a

HP LaserJet Pro M12w

HP LaserJet Pro MFP M26a

HP LaserJet Pro MFP M26nw

کارتریج hp مدل A83

اگر قصد خرید این مدل را دارید، باید بدانید که شاخصه مهم در این محصول را می‌توان سازگاری با بیشترین سری‌های پرینتر HP معرفی کرد.

HP LaserJet Pro MFP M125

HP LaserJet Pro MFP M125nw

HP LaserJet Pro MFP M127fn

HP LaserJet Pro MFP M127fw

HP LaserJet Pro M201

HP LaserJet Pro MFP M225

کارتریج hp مدل A17

کاربری از این مدل نیز می‌تواند با سری‌های زیر تناسب خوبی داشته باشد.

HP LaserJet Pro M102w

HP LaserJet Pro MFP M130fn

HP LaserJet Pro MFP M130fw

HP LaserJet Pro MFP M130nw

کارتریج hp مدل A80

این مدل می‌تواند با سری پرینتر‌های زیر سازگار باشد.

HP LaserJet Pro 400 M401dn

HP LaserJet Pro 400 M401n

HP LaserJet Pro 400 M401dw

HP LaserJet Pro 400 M401dne

HP LaserJet Pro 400 MFP M425dn

 کارتریج hp مدل A26

اگر خریدار این مدل هستید باید بدانید که با سری‌های زیر هم سازگار است.

HP LaserJet Pro M402dn

HP LaserJet Pro M402dne

HP LaserJet Pro M402dw

HP LaserJet Pro M402n

HP LaserJet Pro MFP M426fdn

HP LaserJet Pro MFP M426fdw

کارتریج hp مدل A85

این مدل می‌تواند در کنار کیفیتی که دارد، با سری پرینتر‌های زیر سازگار باشد.

HP LaserJet Pro P1102w

HP LaserJet Pro P1109w

HP LaserJet Pro MFP M1212nf

HP LaserJet Pro M1217nfw

کارتریج hp مدل A78

از نمونه برترین‌‌های شارژ کارتریج می‌توان به این مدل اشاره کرد که با سری‌های زیر تناسب مطلوبی دارد.

HP LaserJet Pro P1566

HP LaserJet Pro P1606dn

HP LaserJet Pro MFP M1536dnf

کارتریج hp مدل A12

در آخر این مدل که تقریبا با بیشتر مدل‌های پرینتر سازگار است را معرفی می‌کنیم.

HP LaserJet 1010

HP LaserJet 1012

HP LaserJet 1015

HP LaserJet 1018

HP LaserJet 1020

HP LaserJet 1020 Plus

HP LaserJet 1022

HP LaserJet 1022n

HP LaserJet 1022nw

HP LaserJet 3020

HP LaserJet 3015

HP LaserJet 3030

HP LaserJet 3050

HP LaserJet 3050z

HP LaserJet 3052

HP LaserJet 3055

HP LaserJet MFP M1005

HP LaserJet M1319f

شارژ کارتریج

سوالات متداول

چگونه می‌توان متوجه شد که کارتریج شما شارژ شده است؟

 • امکان دارد در زمان انجام فرآیند شارژ تعدادی از چراغ‌ها قرمز باشند و پس از تمام شدن شارژ سفید یا قرمز شوند.
 • شاید در هنگام شارژ مشاهده کنید تعدادی از چراغ‌ها روشن شده‌اند و بعد از اینکه فرایند شارژ به اتمام برسد خاموش شود.
 • در بعضی از مدل‌ها در هنگام شارژ برخی از چراغ‌ها خاموش و روشن می‌شود و وقتی که شارژ به اتمام برسد ثابت روشن خواهند ماند.

کارتریج استارتر چیست؟

زمانی که پرینتر خود را می‌خرید، در داخل دستگاه برای برخی از برندها یک کارتریج به صورت هدیه به عنوان اشانتیون قرار داده می‌شود. این کارتریج اورجینال است اما تنها ۴۰ درصد از آن پودر دارد. ظرفیت آن بیشتر از این است ولی به دلیل اشانتیون بودن، ماده شارژ در آن به طور کامل قرار تدارد.کاربر می‌تواند پس از اتمام محتوا، آن را به طور کامل و ۱۰۰ درصد شارژ نمایید.

چه زمانی باید کارتریج را تعویض کنم؟

زمانی که در فرایند چاپ اختلال مشاهده کنید احتمال زیاد نیاز به تعویض و یا شارژ دارد

دقیقا چه زمانی باید قطعات کارتریج را تعویض کرد؟

اگر پس از شارژ کارتریج فراینده چاپ به طور مطلوب انجام نشود، یعنی لازم است آن را تعویض و یا تعمیر کنید.

اگر چراغ اخطار جوهر پرینتر روشن بماند، چه باید کرد؟

در این شرایط لازم است که  یک کارتریج جدید بر روی دستگاه شما نصب شود. بعد از نصب، پس از اعمال فرآیند Test Page، آن را باز کنید و حتما برق دستگاه را از پریز برق بکشید.

در مرحله بعدی، نوبت به نصب کارتریج شارژ شده است. آن را نصب کنید تا مشکل برطرف شود.

اگر دوباره این مشکل را مشاهده کردید، تا اتمام جوهر کارتریج از پرینتر استفاده کنید. به این خاطر که این مشکل بر روی عملکرد پرینتر تاثیری ندارد.

کارتریج شارژ شده اما پرینتر ناقص چاپ می‌کند، بر روی دستمال هم جوهر کامل دیده می‌شود، باید چه کار کرد؟

اگر مشاهده کردید که این مشکل ادامه‌دار است، یعنی به اشتباه فیلتر کارتریج را توسط سوزن از داخل سوراخ کرده‌اید. می‌شود نتیجه گرفت که کارتریج شما خراب شده و نیاز به تعمیر و در برخی از شرایط نیاز به تعویض دارد.

شارژ کارتریج

آیا می‌شود قبل از تمام شدن جوهر پرینتر، کارتریج را شارژ کرد؟ این کار با جوهر باقیمانده تداخل پیدا نمی‌کند؟

در بیشتر نمونه‌های شارژ کارتریج تداخلی دیده نخواهد شد. به این خاطر که این محصولات با جوهر اصلی هماهنگ بوده و با بیشتر جوهر‌های موجود در بازار نیز سازگار‌ند.

چرا زمانی که نازل‌ها باز است و پرینتر کاملا شارژ شده، جوهر از کارتریج خارج نمی‌شود ؟

در این شرایط لازم است که کارتریج را هواگیری کنید. هوای موجود در آن موجب بروز این مشکل خواهد شد.

کارتریج را چند بار می‌توان شارژ کرد؟

به طور استاندارد اگر در اجرای مراحل اشتباه نکنید، شارژ کارتریج می‌تواند در حدود ۲۵ الی ۳۰ بار انجام شود.

زمانی که در تزریق جوهر کارتریج اشتباه کرده باشم و رنگ چاپ غیراز رنگ استاندارد بود، باید چه

کار کرد ؟

با توجه به نوع کارتریج به طور معمول برای تزریق جوهر، یک یا دو روزنه وجود دارد. آنها به صورت ستونی در زیر یکدیگر قرار گرفته‌اند. اگر در تزریق خطای صورت گرفته باشد، لازم است جوهر را با سرنگ از محفظه خارج نمایید. در ادامه با استفاده از ابزارهای موجود، نمد کارتریج را شستشو دهید. این کار تداخل بوجود آمده در رنگ‌ها را برطرف خواهد کرد.

شارژ کارتریج

چرا وقتی بر روی دستمال جوهر دیده می‌شود، چراغ اخطار کارتریج روشن بوده و چاپ انجام نمی‌شود؟

این مشکل می‌تواند به هد دستگاه و یا قسمت الکترونیکی آن مربوط شود. قسمت‌های گفته شده دچار نقص فیزیکی شده‌اند و کارتریج شما خراب شده است.

چرا وقتی یک صفحه چاپ می‌شود، جوهر به اتمام می‌رسد و باید برای چاپ مجدد منتظر باشم؟

به خاطر که جوهر کارتریج شما قبل از اینکه شارژ را انجام دهید به اتمام رسیده است. برای این کار ابتدا بعد از اتمام مراحل شارژ هواگیری کرده و سپس مشکل را حل کنید.

آیا می‌توان بر روی هد انواع کارتریج رنگی و مشکی،  محلول هد بازکن ریخته شود؟

استفاده از این محلول برای کارتریج‌های رنگی که هد آن خشک شده است مانعی ندارد. حتی می‌توانید از آن برای  کارتریج‌های مشکی نیز استفاده کنید.

چرا با توجه به اینکه هواگیری پرینتر و تمام مراحل شارژ درست انجام شده، اما چاپ انجام نمی‌شود و هنوز چراغ اخطار کارتریج روشن است؟

اگر کارتریج شما سالم است و به آن مطمئن هستید، دلیل قانع کننده کثیفی  برد الکترونیکی است. لازم است که آن را با یک دستمال تمیز و بدون پرز پاک‌سازی کنید.

چرا زمانی ‌که جوهر را دقیق در کارتریج تزریق کرده‌ام، چهار رنگ استاندارد نیست ؟

احتمال قوی شما در زمان مراحل شارژ، در تمیز نگه‌داشتن هد کارتریج کوتاهی کردید. برای اینکار فقط کافی است مقداری جوهر را از هد کم کنید.

در نتیجه

پرینتر عنوان یکی از ابزار‌های ضروری در فعالیت‌های اداری است. اگر قصد دارید به هدف خرید پرینتر به بازار محصولات دیجیتالی مراجعه کنید، لازم است که در انتخاب نوع و کیفیت آن حساسیت لازم را به‌خرج دهید. برندهای معرفی شده در این مقاله، بر اساس نظرات مشتریان گزینش شده‌اند. توجه به این اطلاعات می‌تواند برای شما کاربران محترم به هدف انتخاب و خرید شارژ کارتریج، شرایط مطلوبی را به همراه داشته باشد.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

One thought on “شارژ کارتریج

 • By Ali - Reply

  لطفا پسورداین دستگاه جهت وصل شدن به اینترنت را اعلام کنید m127fw
  باتشکر از شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>